PRAWIDŁOWE ZWALCZANIE PRUSAKÓW W MIESZKANIACH WINNO NIE TYLKO PRZEWIDYWAĆ DEZYNSEKCJE ALE RÓWNIE MUSI OBJĄĆ PROFILAKTYKĘ.
Istotnym elementem profilaktyki przed plagą prusaków jest regularne i dokładne sprzątanie mieszkania a w szczególności niedopuszczenie do pozostawiania jedzenia oraz dostępnych owadom źródeł wody.
- Nie można dopuszczać, aby gdziekolwiek pozostawały okruchy jedzenia, resztki przypraw, bo wabi to prusaki. Dotyczy to zarówno blatu kuchennego, jak i zakątków za piekarnikiem albo lodówką. Należy zmywać naczynia zaraz po użyciu i nie pozostawiać ich na noc w zlewie. Każdego dnia powinno się wynosić z mieszkania odpadki organiczne. Nie można także dopuszczać, aby gdziekolwiek poniewierały się włosy i kłaczki kurzu. Prusaki to jedyne owady zdolne do trawienia włosów.
- Żywność należy przechowywać w zamkniętych naczyniach, najlepiej szklanych, porcelanowych, ceramicznych albo z tworzywa sztucznego. Ważne, aby nie przechowywać żywności w workach, torebkach papierowych i innych opakowaniach, które nie są szczelne i mogą zostać przez prusaki pogryzione.
- Naczynia zwierząt domowych trzeba regularnie czyścić i nie zostawiać otwartej karmy dla psów i kotów na noc.
- Prusaki potrzebują stałego dostępu do wody. Nie można dopuścić, aby gdziekolwiek gromadziła się i godzinami wysychała woda. Dotyczy to nie tylko cieknących rur, ale przede wszystkim wody pozostawianej w zlewozmywakach, wiadrach, w brodziku prysznicowym. Każdorazowo, kiedy robimy coś z wodą, jej resztki należy przetrzeć suchą szmatą, tak aby nie pozostawały żadne źródła wilgoci.
W profilaktyce można także wykorzystać rośliny, których zapach na prusaki działa awersyjne powodując że owady go unikają, a nierzadko po ekspozycji uciekają. I tak prusaki nie znoszą woni liści laurowych oraz kocimiętki, które to można pokruszyć i rozsypać w mieszkaniu.